Bu hafta hava da açık gece herkes heyecan içinde gökyüzüne bakacak çünkü saatte 150 yıldız kayacak

Meteor yağmuru 4 Aralık’ta başladı ve 20 Aralık tarihine kadar aktif olacak. 14-15 Aralık’ta zirveye ulaşacak ve her saat başı 150’ye kadar kayan yıldız uçacak.

İşte Geminid meteor yağmurunu bulunduğunuz yerden nasıl ve ne zaman göreceğinize dair tüm detaylar!

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NASIL OLUŞACAK?

Asteroitler saniyede 43 mile (saniyede 70 kilometre) varan bir hızda, atmosferimize çarptığında buharlaşarak gece gökyüzünde ışık çizgilerine neden olur.

Geminidler, 3200 Phaethon olarak bilinen bir asteroitin parçalarından geliyor.

Ancak bilim insanları hala Phaethon’un bir asteroit olup olmadığını tartışıyor; her ne kadar asteroit gibi inşa edilmiş olsa da asteroit gibi hareket etmiyor.

Yörüngesi bir kuyruklu yıldız gibi son derece eliptiktir, bu nedenle bazı bilim adamları Phaethon’un tamamen yeni bir gök cisimleri sınıfı, yani bir kaya kuyruklu yıldızı olup olamayacağını tartışıyorlar.

GEMİNİD METEOR YAĞMURU NASIL İZLENİR?

Geminid meteor yağmurunu izlemek için, 14 Aralık’ta Türkiye saati ile 19:15’ten itibaren Kuzeydoğu yönü ufuk çizgisindeki meteor yağmuruna ismini veren Gemini (İkizler) takımyıldızını bulmanız yeterli olacaktır. Bu meteor yağmuru, gece boyunca Kuzeydoğu yönünden başlayıp, Batı yönüne kadar kayacağı için en iyi ihtimal belirli aralıklarla takımyıldızı bulup, gece gökyüzünde onu takip etmek olacaktır.

Işık kirliliğinin az olduğu bir bölgeye gidip gökyüzünün en karanlık bölgesine bakıp bu şölenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir