Yüksek Oranda Strese Maruz Kaldığınızda Vücudunuzun Gösterebileceği Belirtiler

Stres, günlük yaşamda her insanın başına gelebilen bir tepkidir. Normal düzeyde bir stres yaşamanız sizi olumsuz etkilemeyebilir. Fakat normalden fazla stres size olumsuz yönde dönüşler yapmaktadır. 2015 yılında yapılan bir gözlem çalışması, yetişkinlerin stresi ne ölçüde algıladıklarına baktı ve %59’unun yüksek düzeyde stres yaşadığını buldu. Aşırı stres veya sık görülen stresler vücudun düzenin bozulmasına neden olabiliyor. Buna bağlı olarak fiziksel ve zihinsel sağlığınız için zararlı olabilir. Stres herkesi farklı etkilemesine rağmen aşırı stresli olmanın bazı ortak belirtileri vardır. Gelin hep birlikte aşırı stresli olup olmadığınızı anlayabilmeniz için stres esnasında görülebilecek belirtilere bakalım.

Aşırı stresli olduğunuzda zihniniz bulanabilir. Bunun sonucunda uykuya dalmanız ve uykuda kalmanız olumsuz yönde etkilenebilir.

Uykusuz bir gece geçirmiş olabilirsiniz. Bu nedenle yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Uyku problemleriniz artıyorsa aşırı stresli olabilirsiniz. 2300’den fazla yetişkin katılımcı ile yapılan 2014 araştırması sonucunda strese maruz kalma sebebiyle uykusuz kalma problemleri arasında önemli bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.

Stres günlük yaşam sorunlarından kaynaklanabilir ve depresyonla sonuçlanabilir.

Hepinizin bildiği üzere bizi üzen önemli yaşam olayları stres buna bağlı olarak depresyona neden olabilmektedir. Aynı zamanda günlük yaşam sorunlarından dolayı da stres yaşayabilirsiniz ve depresyona girebilirsiniz. 816 kadını inceleyen bir çalışma, hem kronik hem de akut stresin majör depresif dönem riskini önemli ölçüde arttırdığını gösterdi. Depresyonu çevre, yetersiz beslenme, sağlık faktörleri gibi etkenlerin de etkilediğini unutmamak gerekir.

Yüksek düzeyde stres yaşadığınızda bunalmış hissedebilirsiniz. Bu bunalmışlık duygusu sinirlilik duygusuna da neden olabilir.

Yaşantınızda ara sıra endişeli, sinirli, bunalmış hissetmeniz normaldir. Fakat kendinizi sürekli endişeli, sinirli ve bunalmış hissediyorsanız aşırı stresli olabilirsiniz. 2015 tarihli 30-60 yaşları arasında sağlıklı, çalışan yetişkinler ile yapılan araştırma sonucu iş ve ev stresinin hem erkeklerde hem de kadınlarda anksiyete ve depresyona neden olabileceği ortaya konmuştur.

Sık sık baş ağrısı stresten kaynaklanabilir.

Aşırı stresin yaygın belirtilerinden biri sık sık gerilim tipi baş ağrılarının olmasıdır. 2014’te yapılan çalışmada artan stres ile birlikte özellikle gerilim tipi baş ağrısı olanlar ve genç nüfus için bir katılımcının her ay baş ağrısı yaşadığı gün sayısında artış görüldüğü gözlemlenmiş ve ilişkilendirilmiştir.

Yüksek stres sonucu yaşabileceğiniz bir diğer belirtiyse sindirim sorunları olabilir.

Kronik stres, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabiliyor. İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), irritabl bağırsak sendromu (IBS), peptik ülserler, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ve diğer fonksiyonel ve gastrointestinal hastalıkları olan kişilerde strese bağlı olarak belirtiler artabilir.

Hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon belirtileri yüksek stres altında olan kişilerde görülebilir.

Günlük yaşantınızda hızlı işler yaptığınızda, ağır bir şeyler kaldırdığınızda kalbinizin daha hızlı atması oldukça normalken hareketsiz dururken ve otururken kalbinizin hızlı atması normal değildir. Bu tepki aşırı stres altında olduğunuzu gösterebilir. Stres etkeni kısa süreliyse yani durumsal bir stres yaşıyorsanız kalp atış hızınız ve kan basıncınız normale dönecektir. Uzun süreli bir stres yaşıyorsanız, vücudunuz normale göre aşırı hızda olacaktır.

Stres şiddetinin akne şiddetindeki artış ile önemli ölçüde ilişkili olduğu söylenmiştir.

Stres tepkisi sırasında vücut, cildin yağ üretimini arttıran ve akneyi kötüleştiren kortizal salgılamaktadır. Bu da cildinizde görülen aknelere neden olmaktadır. Stres dışında akneye bir çok farklı nedenin sebep olabileceğini de unutmamakta fayda var.

Vücudunuz sürekli stres altındayken, bağışıklık sisteminiz savunmasız hale gelebilir. Bu nedenle sık sık hastalanabilirsiniz.

Vücudunuzun yaşadığı stres bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde etkilemektedir. Enfeksiyon ve virüslerle savaşma yeteneğiniz azalabilir. Bu nedenle sık sık hastalanabilir veya kendinizi oldukça yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz.

Yoğun yaşanan stres, vücudunuzda ağrılara ve sızılara neden olabilir.

Yüksek oranda stres, ağrılara ve sızılara neden olabilir. Eklemleriniz ve sırtınızda sürekli ağrı hissediyorsanız sebebi stres olabilir. Ağrı ve sızılarınızın sağlık sorunlarının nedeni olabileceğini de unutmayalım.

Libidonuzdaki değişikliğin sebebi de stres olabilir.

2021 yılında yapılan bir araştırmada, COVID-19 salgınının kadınların üreme sağlığı üzerindeki etkisi arasındaki ilişkiyi inceledi.1000’den fazla kadınla yapılan anket sonucu %45’inin stres nedeniyle cinsel dürtülerinde azalma yaşadıkları ortaya çıktı. Kişinin libidosunu etkileyen bir çok başka faktör olabildiğini de unutmamak gerek. Bu faktörlerden birisinin aşırı stres olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir