Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye tarihi bir seçim yaşayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinin ardından Malatya’da yapımına başlanan kalıcı konutların temel atma ile yapımı tamamlanan 1442 konut, 250 köy evi ve 47 dükkanın anahtar teslim törenine katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki alanda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da eşlik etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un deprem felaketinin ardından yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı konuşmanın ardından Cumhur İttifakı üyesi partilerin genel başkanları, alanı dolduran kalabalığa hitap etti.

YAPICIOĞLU: DEPREMİN YARALARI SARILIYOR

Kalabalığa ilk olarak hitap eden HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcı, depremin ardından Malatya’ya geldiklerini hatırlatarak, “Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. ‘Birlikte ayağa kalkıp el ele tutuşarak yaraları birlikte saracağız’ dedik ve bugün bu yaraların kısmen sarıldığını, bundan sonra da hızla devam edeceğini görüyoruz” dedi.

AKSAKAL: 14 MAYIS ÖNEMLİ BİR YOL KAVŞAĞI

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Türkiye’nin önünde zorlu bir süreç olduğunu belirterek, “14 Mayıs seçimleri Türkiye için çok önemli bir yol kavşağıdır. Geçmişte yaşanan seçimler gibi sağ sol seçimi değil, vatan ve millet seçimidir. Biz de onun için buradayız. Bizler Atatürk’ten aldığımız emanet Cumhuriyeti ilelebet yaşatma sözü vermiş milletiz ve onun yolunda yürüyen Bülent Ecevit’in evlatları olarak ‘vatan bölünmez’ diyoruz ve 14 Mayıs’ta inşallah vatanımızı kimseye teslim etmeyeceğiz. Kol kola, omuz omuza bayrağı dalgalandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DESTİCİ: CUMHURBAŞKANIMIZI BİRİNCİ TURDA YENİDEN SEÇECEĞİZ

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, deprem felaketinin ardından yaşanan zorlu sürecin birlikte aşılacağına değinerek şöyle dedi:

“Birbirimize inanıp güvendiğimizde Allah’ın izniyle başaramayacağımız hiçbir şey aşamayacağımız zorluk olmayacaktır. 14 Mayıs’ta 2 seçimi birlikte yaşayacağız. Hem cumhurbaşkanlığı hem milletvekili seçimini birlikte yapacağız. Biz Cumhur İttifakı olarak kenetlendik, gayemiz Türk devleti varlığını dünya var oldukça baki kılmak. İnanıyorum ki, cumhurbaşkanlığı seçimde birinci turda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar seçeceğiz. Milletvekili seçiminde Cumhur İttifakı partilerimiz Meclis’te çoğunluğu sağlayacak yürütme ve yasama uyum içerisinde Türkiye’yi başarıdan başarıya koşturmaya devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’nin kalkınma ve büyümesine engel olamayacaklar.”

BAHÇELİ: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ YARIDA BIRAKILMAMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin ardından normalleşmeye başladığını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yarıda bırakılmaması gerektiğini belirten Bahçeli şöyle konuştu:

“Devletimiz güçlü, yönetimimiz kararlı, yönetimi oluşturan kadrolar azimli, milletimizi ise büyük bir dayanışma kaynaşma içerisindedir. Böylelikle Türkiye yeniden ayağa kalkıyor. Gelecek yine bizimle olacak, hepiniz mutlu, huzurlu olacaksınız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi reform hareketidir. Uzun yıllardan beri çok partili dönem içerisinde koalisyonlarla yönetilen bugün de siyasi hayat olarak paramparça hale gelmiş 1,5 yıldan beri bir araya gelmenin çabasını gösterenler azgın afeti ortadan kaldıracak bir güce, akla, cesarete sahip değillerdir. Bunun için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yarıda bırakılmamalı, milletin huzuru için devletimizin birliği için, milletimizin tekrar ayağa kalkmış büyük bir Türkiye olma hedeflerini gerçekleştirmek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devamında ülkemiz açısından yarar bulunmaktadır.”

ERDOĞAN: DEPREMİ ASLA UNUTMADIK

Cumhur İttifakı üyesi siyasi partilerin genel başkanlarının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bu yılın Ramazan ayını maalesef Malatya’nın da aralarında bulunduğu şehirlerde yaşadığımız depremler nedeniyle buruk geçirdik. Bu vesileyle bir kez daha depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum. Biz asla bu depremi unutmadık, depremde kaybettiğimiz canları unutmadık, yıkıntıların altında kalan hayalleri unutmadık. Ölenleri geri getiremeyiz ama onun dışındaki kayıpları telafi etmekte kararlıyız. Şehirlerimizi en güzel haliyle yeniden ayağa kaldıracağız. Çünkü biz bu ülkeyi aşkla seviyoruz. Biz Malatya’ya sevdalıyız, kayısıya sevdalı olduğumuz gibi Türkiye’ye sevdalıyız. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Davasına sadık Malatya yanımızda olduğu müddetçe önümüzde hiçbir engel duramaz. Malatya bizimle olduğu sürece bizim bileğimizi kimse bükemez.

“MALATYA’YA BUNLARA EN GÜZEL CEVABI SANDIKTA VERMEK YAKIŞIR”

Türkiye Yüzyılı, bize bir el uzatımı mesafede. Birliğinden dirliğinden taviz vermeyenlerin, yüreğiyle bileğiyle vatanına sahip çıkanların, sevdiğin yar Malatya’ya değmeli diyen gönül sultanlarının, adam gibi adamların kadın gibi kadınların delikanlı gibi delikanlıların şehridir. Bu Malatya, ipi Kandil’deki PKK’lıların eline verenlere yar olur mu? Bu Malatya, ülkesinin güvenliğini terör örgütlerine dış politikasını emperyalistlere teslim edeceklere yar olur mu? Siz bu işi bitirdiniz. 14 Mayıs’ta da sandıklarda bitireceksiniz. Gençler bu işi biliyor. Malatya’ya bunlara en güzel cevabı sandıkta vermek yakışır. 14 Mayıs’ta da bu kutlu yürüyüşü devam ettireceğiz. Türkiye için asrın felaketi depremler de, 14 Mayıs seçimleri de böyle bir öneme sahiptir. En çok can kabına yol açan depremini hep beraber yaşadık. Malatya’da 132 bine yakındır. Felaketin ardından arama kurtarma enkaz kaldırma, geçici barınma çalışmalarıyla kalıcı konutların yapımıyla ilgili hazırlıklara başladık. Amacımız, 319 binini 1 yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayata döndürmektir. 6 bin işyeri yaparak esnaf ve sanatkarlarımıza vereceğiz. Yeni konutlarımızı zemin artı 3 veya 4 katı geçmeyecek şekilde yapacağız.

Lider masa başında değil, iş başında belli olur. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür eseri senin dediğin gibi. Altyapısı hastanesi çarşısıyla parkıyla Malatya’nın çevresini küçük küçük şehirlerle donatacağız. 94 bin konut ve köy evinden 43 binin temelini attık. 6 bin 700’ünün temelini de bugün sizlerle atarak Ya Allah Bismillah diyoruz. Fazla uzatmadan kısa zamanda teslimatı yapacağız. Bugün Malatya’da ayrıca Pötürge, Yeşilyurt ve Battalgazi’de daha önce deprem nedeniyle hak sabi olan kardeşlerimizin konut ve köy evlerinin anahtarını teslim edeceğiz. Malatya’da ilk evim projesi kapsamında 2 bin 791 konut yaparak daha önce verdiğimiz sözleri tutmayı sürdürüyoruz.

“ASIL GURURU 15 MAYIS’TA DUYACAĞIM”

79 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Şehrimize Turgut Özal Üniversitesi’ni açtık. Sağlıkta 70 sağlık tesisi yaptık. Ulaştırmada bölünmüş yol uzunluğunu 464 km ulaştırdık. Yol projelerimizi kısa sürede tamamlıyoruz. 7 barajın yapımı sürüyor. 421 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Malatyalı çiftçilerimize 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. 1 teknopark 1 tasarım merkezi kurduk. Önümüzdeki dönemde Arapgir, Arguvan, Doğanyol ve Pötürge’ye doğalgaz arzı saplamayı planlıyoruz. Ben bunları anlatırken, acaba bu bay bay Kemal ne yaptı? Bunun yaptığı bir şey var mı? Bay bay Kemal bir zamanlar SSK genel müdürüyken hastanelerimizin hali neydi? Savaş Ay hayatta olsaydı da yaptığı programları tekrar gösterseydi. Hastalarımız hastanede ölüyor, rehine kalıyordu. Bay bay Kemal sen bunların hesabını nasıl vereceksin? Şimdi bizim muhteşem hastanelerimiz var. Dünyada övünç kaynağı. Covid’de hastanelerimiz olmasaydı bizim halimiz nice olurdu. Biz durmadık çalıştık. Eğitimde çalıştık, sağlıkta çalıştık, 6 bin 100 km ile ulaşımı aldık, 28 bin 500 km’ye uzattık. Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Asıl gururu 15 Mayıs’ta duyacağım.

“BUNLARIN MİLLETE ÖRNEK GÖSTEREBİLECEKLERİ TEK BİR ESERLERİ YOK”

Bu seçimler gelecek 5 seneyi değil, gelecek yarım asrını belirleyecek. Gelin 14 Mayıs’ta şu siyasi meftalara sandıkları mezar edin. Kimin ne yaptığı, kimin kimlerle yol yürüdüğü ortada. Şu CHP PKK terör örgütünün parlamentodaki uzantılarıyla beraber yürümüyor mu? Örgütlerin Kandil’deki ağababaları talimat veriyor mu? Bu yavrularımızı dağa kaçıran bu terör örgütünün ağa babalarına uzantılarına PKK’ya YPG’ye bunlara 14 Mayıs’ta hep birlikte bir ders veriyor muyuz? Bu seçimlerde sadece ittifaklar ve adaylar rekabet etmiyor. Aynı zamanda batı buraya talimat veriyor. İki farklı zihniyet ve Türkiye hedefi de yarışıyor. Artık Togg’umuz var mı? Dünyanın ilk SİHA gemisi TGC Anadolu’yu televizyonlarda izlediniz m? CHP’nin ekranlardaki kara yüzleri karalıyorlar. Bunlar Togg’u da karalıyorlar. Siz iktidar olduğunuz zamanlarda toplu iğne yapamadınız. Bir eseriniz var mı? Büyükşehir belediyelerinde ne yapıyorsunuz. 7’li masada her gün yeni kavgaya tutuşan, Kandil’den kimi gün aferin alan, kimi gün ise zılgıt yiyen, bizim LGBT ile işimiz yok. Biz bu sapkın zihniyetlerle mücadele ediyoruz. Bizde kutsal aile kuruluşumuz var. Bir ucube ittifak var. Yavru muhalefet LGBT ile ilgili bir şey söyleyebiliyor mu? Duyamazsınız. Arkadaşı Bay bay Kemal olandan başka ne beklersiniz. Bunların millete örnek gösterebilecekleri tek bir eserleri yok. Cumhur İttifakı’nın duruşu bu dimdik ayaktayız. Adam gibi adam. Bunların durdurmaktan başka hiçbir vaatleri yok.

“BUNLARA BAKKAL DÜKKANI BİLE EMANET EDİLMEZ”

3 gün siyasi çıkar için bölücü ve FETÖ’cülerle kol kola girmek gibi omurgasızlıkları var. Toplantı üstüne toplantı yapıp, kavga üstüne kavgasız gürültüsüz adayı bile belirleyemeyenler bu ülkeye huzur getirebilir mi? Millete örnek gösterecek tek bir eseri olmayanlar depremzedelerin sıkıntılarını çözebilir mi? Ruhsuz, ufuksuz, vizyonsuz böyle bir ekibe bırakın Türkiye’yi, bırakın Malatya’yı bakkal dükkanı bile emanet edilemez. Sadece hayal satan, uçuk kaçık vaatlerle günü kurtarmaya çalışan, bu ekibin siyasetten tasfiye vakti gelmiştir. Sizlerden bir cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve birkaç bakanlık kapmak için ülkenin kaderiyle oynayanlara dur demenizi bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir