PTT’den depremzedeye ‘iman’ yardımı

PTT Genel Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen mesajda depremzedeler için hatim okunacağı, isteyen çalışanların okuduğu hatim sayısını cuma gününe kadar bildirmesi istendi.

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Müdürlerim; Depremde hayatını kaybeden başta PTT personelimiz ve yakınları olmak üzere tüm vefat edenler için hatim okunacaktır. Müdürlüğünüzdeki tüm personele duyuru yaparak katılmak isteyen gönüllüleri organize edip; okunan hatim sayısını en geç cuma sabahı (bugün) 09.00’a kadar [email protected]’ye bildirmenizi önemle arz/rica ederiz.”

‘BU BİR İSTİSMAR’

PTT çalışanları gelen mesajlara tepki gösterdi. Bir çalışan, soruşturma açılmasından korktuğunu belirtip isminin vermeden şunları söyledi:

“Bu davranış resmi bir kamu kurumun uygulamalarında ve usul esaslarında yoktur. Ayrıca yasa ve yönetmeliklerde olmayan bir uygulamadır. Laiklik ilkesine de aykırıdır. Bu çalışanları bölen istismar edici bir uygulamadır. Masum gibi görünen bir talebin alt metni bir inancın diğerleri üzerinde tahakküm kurma girişimi ve bu girişimin ardına gizlenmiş ideolojisini yayma ve meşru hale getirme gayesidir.” 

DEPREMZEDEYİ ÇALIŞMAYA ZORLAMIŞTI

Depremin ikinci haftasında PTT Genel Müdürü Hakan Gültekin ve genel müdür Yardımcısı Hüseyin Tok imzaladığı genelgeyle Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Osmaniye’deki depremzedeleri 1 Mart’ta işbaşına çağırmıştı. Bu 5 ildeki çalışanlar 1 Mart’a kadar izinli sayılmış ancak diğer illerde çalışanlara izin verilmemişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir