Ölümünden Yıllar Sonra İdam Edilen İngiliz Lordunun Kafaları Karıştıran İlginç Hikayesi!

İngiltere’de idam yaygın olsa da hiçbiri Oliver Cromwell’in ilginç hikayesi gibi olmayacaktır çünkü Cromwell öldükten 3 yıl sonra mezarı kazılarak idam edilmişti. Peki, bu adam bunu hak edecek ne yapmıştı?

Kaynak: https://www.rmg.co.uk/stories/topics/…

Önceden İngiltere’de suçlu infazı görülmesi oldukça normaldi.

Genellikle büyük bir suç işleyen kişiler ceza olarak infaz edilirdi. Fakat bu infazlardan hiçbiri Oliver Cromwell’in infazı kadar ilginç olmayacaktır.

Oliver Cromwell’ın lakabı Koruyucu Lord’du.

Oliver Cromwell, iç savaşta Kral I. Charles’ı yenmesinin arından kazandığı makamı olan İngiltere, İskoçya ve İrlanda Topluluğu’nun Koruyucu Lordu olarak tanınıyordu. Kendisi I. Charles’ın ölüm emrini imzalayanlardan biriydi.

Cromwell, 3 Eylül 1658’de 59 yaşında doğal sebeplerden dolayı öldü.

Ölümü, bir tür sıtma ve böbrek hastalığından kaynaklanıyordu. Buraya kadar her şey normal ama olaylar çok yakında garipleşecek.

Cromwell’in oğlu Richard Parlamento’da onun yerini aldı.

Ancak Richard, babası kadar başarılı değildi ve orduyla iyi bir ilişkisi yoktu. Bu dönemlerde Parlamento ile ordu arasında da bir çatışmanın olması ile Richard sadece 9 ay içerisinde görevden alındı.

Ölümünden çok sonra 1661 yılında Cromwell, II. Charles tarafından yargılandı ve vatana ihanetten suçlu bulundu.

Cromwell infaz ile cezalandırılacaktı ama bir sorun vardı. Cromwell, bu yargıdan 3 yıl önce çoktan ölmüştü!

Bulunan ilginç çözüm ise Cromwell’in cezalandırılmak üzere mezarından çıkarılmasıydı!

Cromwell, mezarından çıkarıldı ve kafası kesildi. Ardından ise Cromwell’in kafası, Westminster Hall’un hemen dışındaki yirmi metrelik bir mızrağa geçirildi ve yıllarca orada bırakıldı.

Yıllar sonra Cromwell’in kafası Wilkinson ailesine satıldı.

Wilkinson ailesi, Cromwell’in kafasını özel bir kutuda yıllarca sakladı. Cromwell’in ölümünden üç yüzyıl sonra, başı Cambridge’deki Sidney Sussex Koleji’ne bağışlandı ve bugün hala burada saklanmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir