Kriz kripto cüzdanı artırdı

Buna göre, 1 Bitcoin sahibi olan cüzdan sayısı 1 milyona yükseldi. Piyasadaki düşüşe rağmen ortaya çıkan mevcut durum uzun vadede Kripto Para birimine güven duyulması olarak yorumlanıyor. Kripto para sektörüne ilişkin analizler yayınlayan Glassnode’un verilerine göre, kripto cüzdanlar Şubat 2022’den bu yana yüzde 20 arttı. Bitcoin zayıflasa da Şubat 2022’nin başından Mayıs 2023’e kadar yaklaşık 190 bin adresin listeye eklendiği kaydedildi.

Cüzdan sayılarının geçtiğimiz kasım ayındaki kripto para borsası FTX ile mayıs ayındaki Terra çöküşlerinin yaşandığı döneme denk gelmesi dikkat çekti. Bu dönemde Bitcoin’de görülen düşüşün yatırımcılar için bir fırsat olarak algılanabileceği ve bu yüzden cüzdan sayısının artmış olabileceği kaydediliyor. Bitcoin geçtiğimiz bir yılda en yüksek 32 bin Dolar seviyesine çıkarken; yıl içinde 15 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

”GÜCÜNÜ KANITLADI”

Bitcoin’le ilgili bir başka gelişme ise Tether’den geldi. Dolara sabitlenen, en büyük sabitkoin olarak bilinen Tether, geçtiğimiz günlerde rezervlerini güçlendirmek için Bitcoin alacağını duyurdu. Her ay net kârının yüzde 15’ini Bitcoin satın almak için ayıracağını açıklayan sabitkoinin mevcut durumu incelendiğinde bu oranın 222 milyon dolara karşılık geldiği belirtiliyor. Tether CTO’su Paolo Ardoino yaptığı açıklamada, Bitcoin’in gücünü kanıtladığını ve kripto para birimine yatırım yapma kararının mevcut potansiyeliyle desteklendiğini ifade etti.

”KUMAR’ DÜZENLEMESİ”

Kripto para sektörünün gündemindeki en önemli konulardan biri de regülasyon tartışmaları. Son dönemde Avrupa merkezli artan tartışmalara İngiltere de eklendi. İngiltere’deki siyasetçiler kripto para sektörünü ‘kumar’ olarak düzenlemek isterken, kripto cephesinden son bir yılda gelen çöküş haberlerinin incelemeleri artırdığı kaydediliyor. Piyasadaki oynaklık ve büyük oranlarda yaşanabilecek kayıplar nedeniyle risklerin de arttığına dikkat çekilirken; desteği olmayan bir kripto para piyasası, finansal bir hizmetten daha çok kumara benzetiliyor. Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de bir kripto start-up satın alan kripto para birimi Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse da CNBC’ye verdiği röportajda, ABD’de düzenleyici firmaların baskılarının artması halinde rotayı Avrupa’ya çevirebileceklerini söyledi.

BALİNA HESAPLAR ÖNDE

BITINFOCHARTS’a göre, 1 Bitcoin’den az Bitcoin tutan yaklaşık 46.5 milyon adrese dağılan 36.4 milyar dolar değerinde Bitcoin var. Bu oran, toplam Bitcoin arzının yüzde 7’sine karşılık geliyor. Bitcoin arzının kalan yüzde 93’ü ise her biri en az 1 tam Bitcoin’e sahip olan bir milyon adreste tutuluyor. Bu oranın karşılığı ise 482 milyar dolar değerinde 18 milyon Bitcoin olarak açıklanıyor. Kısacası Bitcoin arzı daha çok büyük miktarda kripto varlığa sahip olan ‘balina hesaplar’da tutuluyor.

CÜZDAN NEDİR?

Bitcoin veya diğer kripto paraları saklamak için kullanılan dijital cüzdanlar, bir yazılım veya donanım olarak tanımlanıyor. Bir yazılım cüzdanı, masaüstü veya mobil cihazlarda çalışan bir uygulama olarak kullanılabilirken; donanım cüzdanları ise özel anahtarları güvenli bir şekilde saklamak için tasarlanmış fiziksel cihazlar olarak biliniyor. Bitcoin cüzdanları, kullanıcılara kendi Bitcoin varlıklarını kontrol etme ve güvende tutma imkânı sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir