Kıbrıs Rum yönetimi PKK sığınma evi oldu

KIBRIS Rum yönetimi, terör eylemlerine katıldığı iddiasıyla Almanya’nın tutuklama emri çıkardığı PKK’lı Kenan Ayaz’ı iade etmemek için yoğun çaba içinde. 3’ü Güney Kıbrıslı Rum, 10 PKK sempatizanı, Rum mahkemesinin, “Ceza alırsa Türkiye’ye verilmeyecek ve cezasını Rum yönetiminde çekecek” şartları koymasının ardından, Ayaz’ın serbest bırakılması için açlık grevi başlattı.

OYALAMA TAKTİĞİ

10 yıl önce Rum yönetiminden siyasi mülteci hakkı ve oturma için alan Ayaz (48), Rum yönetiminde ikamet ediyor gözükse de zamanının büyük bölümünü Almanya’da PKK faaliyetlerinde geçiriyordu. Almanya’nın terör eylemlerinde yer aldığı gerekçesiyle Avrupa çapında tutuklama emri çıkardığı Ayaz, iki ay önce Larnaka Havaalanı’nda tutuklandı. AB kuralları çerçevesinde iade süreci otomatik başlarken, Rum yönetimindeki PKK sempatizanları Ayaz’ın serbest kalması için yoğun eylemlere başladı. Larnaka’da Rum mahkemesi, “Türkiye’ye iade edilmeyecek, Almanya’da ceza alırsa Rum yönetiminde cezasını çekecek” şartları koydu, iadeyi “Almanya’dan şartlara cevap bekliyoruz” gerekçesiyle beklemeye aldı. Bu arada Ayaz’ın avukatları Lefkoşa’da Rum yüksek mahkemesine itiraz davası açtı.

RUM MEDYASINDAN YOĞUN İLGİ

Larnaka’da özel bir hücrede tutulan Ayaz açlık grevine başlarken, PKK sempatizanları da Lefkoşa’da yüksek mahkeme önünde açlık grevine başladı. Rum medyası ise Ayaz’a tam destek vererek, açlık grevi eylemine geniş yer ayırdı. Rum yönetimi sadece Kenan Ayaz’ı değil, Almanya’da aranan başka PKK’lıları da farklı gerekçeler bularak iade etmiyor. PKK’nın Rum yönetimi temsilcisi Çerkez Korkmaz, Almanya’nın 4 yıldır aramasına rağmen iade edilmiyor. 

 

İLK GÜNDEN BERİ TERÖRE DESTEK

KIBRIS Rum-Yunan ikilisi PKK kurulduğundan bu yana terör örgütüne tam destek veriyor. Terörist başı Abdullah Öcalan Türkiye’den kaçarken Rum yönetiminin Lazaros Mavros adına düzenlediği sahte pasaportu kullandı. 15 Şubat 1999’da Kenya’da sığındığı Yunanistan Büyükelçiliği’nden çıkarken Tük komandolarına yakalandı ve üzerinde fotoğrafı değiştirilmiş Rum gazeteci Lazaros Mavros’un pasaportu bulundu. Kıbrıslı Rumlar sadece terörist başına değil, PKK’lılara da sürekli ev sahipliği yaptı ve günümüzde de devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir