Kentsel dönüşüm paketi belli oldu: 2 yıl ödemesiz 0.69 faizle 1 milyon kredi  

Önce vatandaşa verilen kira yardımı arttı, sonra yeni dönüşüm kredi paketi hazırlandı. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasa koşullarına göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz” demişti. Önceki gün CNN Türk’e konuk olan Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu detayları paylaştı. Göksu, “Konutunu dönüştürmek isteyen her vatandaşa en az 1 milyon olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0.69 faizle para verilecek” dedi. Yeni paketle kredi faiz oranı cazip hale gelirken ödemesiz dönemle de önemli avantaj sağlanmış olacak. Riskli evi yıkılan kişi ortalama 2 yıl sürede yeni evine geçecek ve sonra kredi taksitler başlayacak.

YENİ KİRA MODELİ

Dönüşümün önündeki önemli engellerden biri de kiralar. Riskli evini tahliye eden kişiler bütçesine uygun ev bulamıyor. Dar ve orta gelirli haneler bu nedenle risk tespiti dahi yaptırmak istemiyor. Bu sorunun çözümü için de yeni kiralık konut modeli planlanıyor. Buna göre; kiraya verilmek üzere konut üretilerek, bu evler öncelikle, evi dönüşüme giren malik ve kiracılara verilecek. Kiraların ulaşılabilir olması için bedelleri ve artışları kamu belirleyecek ve kira tavanı uygulanacak. Ayrıca özel sektöre de yeni bir teşvik planlanıyor. Buna göre ada bazlı dönüşüm yapacak konut üreticilerine düşük maliyetle finansman desteği sağlanması bekleniyor.

HANGİ DESTEKLER VERİLİYOR?

Yeni kredi paketinin yanı sıra dönüşümde şu destekler de sağlanıyor:

– Riskli yapılarda 18 ay, riskli ve rezerv yapı alanlarında en fazla 48 ay kira yardımı yapılıyor. İllere göre değişen kira yardımı aylık 1.000-1.500 TL bandından, 2 bin-3 bin 500 TL’ye çıktı.

– Kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerine (oturum hakkı olana) bir kez ödeme yapılıyor. Yeni düzenlemeye göre kiracı desteği 4 bin ila 7 bin arasında değişiyor. Sınırlı ayni hak sahipleri de yine illere göre değişmekle birlikte bir kez 10 bin ila 17 bin 500 lira arasında yardım alıyor.

– Riskli yapılar yenilenirken tapu, noter, damga vergisi gibi harçlardan muafiyet sağlanıyor.

– Vatandaş kat karşılığı anlaşma yapmadan evini kendi dönüştürürse yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir